www.Jarda-rs.com
Tato stránka je věnována Rally a soutěžním automobilům sk. B.
Links
Super video sestřihy
Vlastní tvorba
Wallpapers
Foto
Historie Mitsubishi Motorsport díl 2.

První velké období úspěchu 1973-1977

Lancer 1600GRS

Tento model který navázal na vývoj typu Colt zaznamenal pro Mitsubishi první velké období úspěchů. Vše začalo v roce 1973 uvedením nového sportovního modelu Lancer 1600GRS do prodeje. Tento vůz měl všechny předpoklady stát se vynikajícím soutěžním vozem měl lehkou a pevnou sportovní čtyřdveřovou karoserii, spolehlivý, jednoduchý a výkonný motor. Hned při svém debutu na Southern Cross Rally 1973 obsadil první čtyři místa absolutně. Vítězem se stal Adrew Cowan, který byl po mnoho let strůjcem úspěchů Lancerů 1600GRS.
Potom co získal mezinárodní reputaci vítězstvím na Southern Cross Rally vyrazil Lancer dobývat rally v kolotoči Mistrovství Světa. Mitsubishi si vybralo tu nejtvrdší a nejtěžší rally v celém kalendáři slavnou Safari Rally v Keni. Jen pár značkám se povedlo zvítězit hned při svém prvním startu v MS. Mitsubishi to dokázalo při svém debutu v MS na Safari Rally 1974. Za volantem vítězného Lanceru 1600GRS seděl Joginder Singh. Malý, kompaktní, lehký a odolný Lancer s motorem o objemu 1600ccm dokázal porazit i legendu světových rally Bjorna Waldegaarda s jeho přeplňovaným Porsche 911 o objemu 2600ccm. To byl pro Mitsubishi velký úspěch. V roce 1974 byla Safari Rally nejdelší a nejnáročnější soutěží MS a byla právem nazývána jako "car-breaker" (ničitel aut). Soutěž trvala plných pět dní a měřila 6 000 km.
Lancer byl velmi spolehlivý a odolný a rychlý vůz a to i na těch nejtěžších površích. Jezdci se na něj mohli zcela spolehnout. Joginder Singh si Lancer po vítězství na Safari Rally velmi chválil a řekl o něm "Když chcete vyhrát Safari Rally váš vůz musí mít velký výkon, špičkové ovládání, snadnou údržbu a jednoduchou konstrukci. Věřím že jsem vyhrál tento závod díky Lanceru. Doufám že toto vítězství zůstane v živé paměti po celou dobu mého života a Lancer se stane mým celoživotním přítelem. Jsem šťastný že jsem mohl řídit takovýto spolehlivý vůz". V roce 1974 skončil Lancer Na safari Rally 4. celkově.
V roce 1976 se Singhovi podařilo triumf na Safari Rally zopakovat, když zcela deklasoval budoucího mistra světa tovární tým Lancia se slavnými vozy Lancia Stratos, když Lancery obsadily první tři místa.
Mezitím Lancery zcela ovládly Australskou Southern Cross Rally a zde se na scénu dostává další famózní jezdec světových Rally a dálkových soutěží Kenjiro Shinozuka první japonská hvězda světových soutěží. Potom co slavil úspěchy na domácích soutěžích. Shinozuka jel první mezinárodní soutěž na Southern Cross Rally příliš se mu však nedařilo když musel odstoupit po tom co vylétl z tratě. Na Southern Cross Rally mezitím kraloval Adrew Cowan, který dokázal tuto soutěž vyhrát třikrát za sebou. Toho času si Lancer doma v Japonsku získal pověst neporazitelného a v Africe přezdívku "The King of Cars". Zdálo se že každý kdo řídí Lancer prosperuje z jeho vynikajících jízdních vlastností a to i v těch nejtěžších podmínkách. Shinozuka absolvoval svůj debut v MS na 24. Safari Rally, kde dokončil jako šestý absolutně a získal cenu pro nejlepšího jezdce. Zde sbíral zkušenosti od zkušených jezdců jako byli Hannu Mikkola, Shekhar Mehta a Joginder Singh. Toho času ještě vyhrál Joginder Singh celkově počtvrté Southern Cross Rally 1976. Poslední tečkou za hvězdnou kariérou Lanceru udělala mezinárodní Bandama Rally 1977 kde Singh a Cowan porazily tovární tým Peugeot s vozy Peugeot-504.
Celkem si Lancery 1600GRS připsaly šest vítězství absolutně v mezinárodních soutěžích a jedno vítězství Cowana ve třídě na Safari Rally. Lancery dále získaly celkem sedm mezinárodních ocenění.
Výsledky v soutěžích Lancer 1600GRS
MS : vítězství na Safari Rally 1974, 1976, 4.místo 1975(1. ve třídě).
Mezinárodní : vítězství na Southern Cross Rally 1973, 1974, 1975, 1976, 4.místo 1977. Vítězství Bandama Rally 1977.
1. díl začátky 1966-1973
 
Jarda-rs
 
Zdroj:Mitsubishi Motorsport www.mitsubishi-motors.com.
Videa
Auta sk.B
Škoda Kit Cars
 
Historie stránek
Ankety
Hlavní stránka
Návštěvní kniha
TOPlist