www.Jarda-rs.com
Tato stránka je věnována Rally a soutěžním automobilům sk. B.
Links
Super video sestřihy
Vlastní tvorba
Wallpapers
Foto Po delší době vám opět přináším rozhovor s jezdcem týmu AP motorsport Tomášem Arazimem tentokráte po Rally Agropa Pačejov, kde startoval s tradičním nářadím Mitsubishi Lancer Evo7 a tradičním spolujezdcem Honzou Olšaníkem.

Předně co říkáš na ryze sprintovou délku RZ a jejich počet, nevadilo ti to?

Délka jednotlivých RZ mi nevadila, spíš počet RZ bez servisu. Díky dvěma zrušeným RZ nám auto "vrčelo" asi o 20 minut déle než jsme předpokládali a do servisu jsme dojeli doslova na výpary. Pak mě trochu zarazila absence ranního servisu. V dnešní době by měl mít pořadatel hlavně tankování závodních aut, co nejvíce pod kontrolou.

Jak ses popral s nastavováním Lancera? Jaké jsi jel nastavení tentokrát? Byly před soutěží nějaké testy?

Tentokrát nic. Po Blovicích jsem odjel na dovolenou a vrátil se těsně před Pačejovem. Jel jsem to samé jako v Blovicích a hledal jeho hranice. Trať tu byla uskákanější a klouzavější a aktuální nastavení mi přišlo na tuto trať vhodnější než na Blovice, tam jsme to změkčili asi moc. Uvidíme, co na nás bude čekat ve Vyškově.

Úvod soutěže vám však moc nevyšel, co bylo příčinou propadu výsledkovou listinou?

Především to, že jsme jeli s číslem 93 jako úplně poslední soudobý automobil. Nevýhodu vysokého startovního čísla jsme pocítili v úvodní sekci pěti RZ hned dvakrát. Dvě RZ byly pro vážné havárie (posádkám se naštěstí nic nestalo) zrušeny, takže jsme si dopoledne moc nezazávodili a dostali přiděleny nejpomalejší časy. Dál to byly naše vlastní chyby. Na RZ 2 jsme stihli na 6 km udělat hodiny, trefit "oblíbený" kámen (naštěstí jsme jen naštípli disk) a být na pár vteřin ve škarpě. Na 3 RZ předjet auto startující před námi a na 4 RZ totálně zkazit start (zhasl motor).

Poté mezi sebou ostře kontrastují výsledky z RZ5 (12PV/celkově24) a po servisu jedoucí RZ6 (4PV/celkově7) co se stalo v servisu?

Nic zvláštního, 5. RZ byla pro naši posádku zrušena a dostali jsme stejně jako na RZ 1 přidělený čas. RZ 6 byla naším prvním ostrým průjezdem touto RZ a nijak zvlášť se nám nepovedla. Alespoň jsme neměli ten pocit.

Druhá runda vám vyšla nad očekávání dobře a prvenství v PV v RZ7 vám uniklo jen o vlásek. K tomu 4 časy v top ten, to vypadá, že už z tebe pomalu může mít konkurence strach?

Druhou sekci jsme jeli klidněji, než první. Bez větších jezdeckých chyb a technických problémů. Protože jsme jeli jako poslední a neměli vůbec žádný kontakt s našimi soupeři, jeli jsme si takový vlastní závod. V cíli většiny RZ, byly časy našich soupeřů už smazány, takže jsme se naše umístění dozvěděli vždy až v servisu a výsledky detailně prohlíželi vlastně až po závodech. V součtu časů ve druhé sekci jsme byli v PV 3., za Červenkou a Votavou, což je samozřejmě povzbuzením do další soutěže. Co se týče konkurence, zatím s nikým nezávodíme. Spíš volíme, dle aktuálního rozpoložení přiměřené tempo a čekáme na co to bude stačit. Nejdeme do zbytečného rizika.

Na vítěze PV Votavu si ztrácel 1,2 s/km, jak to hodnotíš? Je to blízko nebo ještě daleko?

Ten výpočet je díky přidělovaným časům a jezdeckým chybám v úvodu soutěže hodně zkreslený. Osobně odhaduji svou ztrátu z Pačejova na nejlepší PV cca na polovinu tj. 0,6 s/km. Jestli je to blízko nebo daleko? Asi ještě daleko. Je vidět, že do širšího průměru se dá s dobře připraveným autem dostat velice rychle, ale dosáhnout na stupně nejvyšší a zrychlit o těch posledních několik desetinek je velký kus umění a vyžaduje i notnou dávku odvahy. Momentálně máme asi největší rezervy v hodně pomalých pasážích na 1-2 rychlostní stupeň a na velkých brzdách.

A co dál?

V září chceme jet do Vyškova a pak do Hradce. Pokud tam vyjde počasí, budeme velice zvědaví, jak se promítne neznalost místních tratí do časů konkurence. Já budu startovat v Hradci už potřetí. Sice pokaždé s jiným autem, ale budu mít poprvé alespoň malou výhodu. V závěru sezóny chci zkusit dvoudenní soutěž. Pravděpodobně to bude pro mne téměř domácí Třebíč. Navíc to bude první soutěž, kde pojedu společně s otcem na stejné trati a budu moci absorbovat největší porci jeho zkušeností.

Díky za rozhovor

Jarda-rs a Tomáš Arazim

Videa
Auta sk.B
Škoda Kit Cars
 
Historie stránek
Ankety
Hlavní stránka
Návštěvní kniha
TOPlist