www.Jarda-rs.com
Tato stránka je věnována Rally a soutěžním automobilům sk. B.
Links
Super video sestřihy
Vlastní tvorba
Wallpapers
Foto

Elektrárenské safari aneb 4.Rally Pardubice - Volný Pohár

Celá soutěž se odehrávala v okolí dvou velkých tepelných elektráren a to Opatovické (1.etapa) a Chvaletické (2.etapa). Soutěž tvořily většinou tratě se smíšeným povrchem vedoucí po uskákaném vesnickém asfaltu a směsi šotolinových polních a lesních rozbitých cest. Soutěž se stala pro slabší posádky spíše bojem o přežití a trhací zkouškou materiálu než závodem s časem. Organizace soutěže mi připadala poněkud chaotická. Pořadatel místo osvědčených vysílaček používal ke komunikaci mobilní telefony (žádný rádiobod sem neviděl). Poněkud neobvyklá byla i startovací procedura, kdy se startér řídil malými rádiem řízenými digitálními hodinami. Start probíhal klasicky startér ukázal napřed kartičky 30s, 15s, rukou 5s a potom zcela netradičně dal před auto bílý prapor a po uplynutí 5s ho odmávl tedy nikoli klasické odpočítávání rukou. Pořadatelé byli vybaveni slušivými žlutými čepičkami s logem soutěže, zelnou vestou, ale hlavně žlutými prápory, které uměly narozdíl od některých pořadatelů při MMČR používat!. Setkal sem se, ale i se situací, že u lesního retardéru nebyl nikdo tak osádka uzavíráku přemluvila dva diváky, aby to vzali na sebe. S časovým harmonogramem si pořadatelé moc starostí také nedělali 1.RZ startovala se zpožděním cca15min a první nedělní dokonce 1h po problémech s uzavíráním trati(vše se pak posunovalo o 1,5h). Kvůli zpomalování posádek organizátoři zvolily celkem dobře umístěné jednoduché přehledné retardéry.

První etapa začínala čistě šotolinovou RZ1/3 kolem Opatovické elektrárny kterou jezdci absolvovali dvakrát. RZ2/4 byla zrušena. Již po prvním průjezdu se části tratě změnily v oranici s množstvím výmolů na kterých někteří nadskakovali všemi čtyřmi do vzduchu. Proto se nelze divit posunu velkého množství vozů Š-110,120,130RS a 130RL do první dvacítky absolutně. Druhý průjezd RZ připomínal v některých místech spíše poskakování než jízdu. Některé posádky měli při poskakování i problémy se řazením rychlostních stupňů (často padala pětka místo trojky).

Pro druhou etapu jsem volil první dva průjezdy RZ5/7. Hned po stratu se nacházela divácky velmi vděčná pěkná technická pasáž s šotolinovým úsekem (foto Rallymedia.cz a rallyjournal.cz). Jak jsem již výše zmínil RZ startovala s hodinovým zpožděním. Poté jsem se přesunul na poslední RZ k obci Rašovy na odbočení na lesní cestu. Lesní cesta již po dvou průjezdech připomínala tankodrom s hlubokými kolejemi a rozdrobeným asfaltem z kterého zbyli již jen volné kameny. Téměř všechny posádky zde brousily ližinu. Po druhém průjezdu zde zbylo Káčko, které po průjezdu lesním retardérem zapadlo do příkopu a ve snaze vyhrabat se znovu na trať jím pokračovalo pod plynem asi ještě 15m až jeho snahu ukončil neústupný strom. Káčko bylo naštěstí vyproštěno a odvezeno v pauze mezi RZ, takže pro třetí průjezd byla trať opět volná. Při třetím průjezdu již hodně posádek v lese prodávalo ve snaze vyhnout se nejhorším kolejím.

Celkově bych soutěž považoval za celkem povedenou.

Mínusy: Tři průjezdy po nezpevněných cestách jsou příliš velké ničení techniky. Alespoň jeden z předjezdců by mohl mít maják se sirénou. Atypická startovací procedura. Bylo by vhodné pro příště najít ještě jednu RZ a jet erzety pouze dvakrát (vím že je to těžké). Místo čepic dát pořadatelům raději vysílačky. Značení příjezdů k RZ by taky pomohlo.
Plusy: Tratě s nezpevněným a smíšeným povrchem. Počet startujících. Pěkné retardéry. Dobří pořadatelé.
Pokud srovnám s ČMPR na VP startuje mnohem více posádek s větším nasazením. Co se týče organizace a zázemí vede jednoznačně ČMPR . Na VP jsem si připadal jak na rally začátku devadesátých let např. ruční starty, "kartičkové" hodiny v ČK, smíšené tratě a spousta škodovek.

Jarda-rs

Videa
Auta sk.B
Škoda Kit Cars
 
Historie stránek
Ankety
Hlavní stránka
Návštěvní kniha
TOPlist