Po čase Vám opět přináším rozhovor s Tomášem Arazimem  a to tentokrát po Autonova Rally Tišnov 2005, která pro něj však skončila dvě RZ před cílem díky technickým problémům.

 

Jak se ti líbily tratě Tišnovské Rally?

Tratě, se mi líbily moc. Střídaly se povrchy i charaktery tratě. Pokud se nepletu, na trati nebyl žádný umělý retardér, což je na české tratě unikát!!! Stavitelům tratě patří můj obdiv.

 

Podle polepení auta se zdá že sponzorů postupně přibývá?

To zrovna ne. Přibyly pouze polepy, protože s tímto autem pojede další velké soutěže (minimálně Krumlov) Viktor Szabo z Plzně a většina sponzorů je jeho (viz.foto z Púchova). Vzhledem k  finanční, ale především časové náročnosti na odstraňování a lepení reklam jsme se dohodli na rozumném kompromisu. Tj. na volná místa jeho designu jsem dolepil „své sponzory“. 

 

Podle času na první RZ (6. absolutně) se zdá že už si s autem docela rozumíš?

Z času na první RZ jsem byl velmi mile překvapen, protože jsme určitě nejeli bez chyb a nebýt Honzova fatálního zaváhání v samém závěru RZ, mohlo to být ještě o fous lepší:o). Oproti loňsku (nastavení Štajf 2004) jsem už před Pelhřimovem změnil nastavení tlumičů na (Arazim 2002), tedy nic z mé hlavy, ale chtěl jsem vyzkoušet nastavení svého otce. Změna byla znatelná, auto se v rychlých pasážích zklidnilo a vede lépe stopu. Velké rezervy stále cítím na brzdách a v hodně pomalých zatáčkách, které se jedou na 2.rychlostní stupeň. Tady zatím špatně hospodařím s plynem.

 

Na RZ 3 však přišel menší ústup vzad, co bylo jeho příčinou?

Paradoxně právě dobrý čas na 1.RZ. Auto má jet za 14 dní Krumlov a na týden po Tišnově byla naplánovaná repase diferenciálů a ladění motoru. Proto bylo naším hlavním cílem nepřidělat mechanikům práci a dovézt auto v pořádku do cíle. Podle času na RZ 1 jsme usoudili, že můžeme jet ještě více na jistotu a na 2.RZ trochu zvolnit. Některá místa jsme jeli asi až moc při zdi. Čas byl ale opět velmi slušný. Na startu RZ 3 nás z předstartovního soustředění vyvedl policista, který nás svou modrou Fabií s radarem vytlačil ze startovní čáry. (projel skrz fotobuňku v protisměru RZ). Před startem do RZ jsme probírali strategii a domluvili se, že úvodní pasáž ve vesnici na inertním posypu pojedeme s rezervou, protože nás čeká dlouhá RZ a udělat chybu, byť v malé rychlosti, by bylo zbytečné. Patrně zvolené tempo, bylo až příliš pomalé a podle fanoušků jsme už na 4.km ztráceli více než 7 sec. Ve střední pasáži jsme se pěkně svezli a jednou pekelně zapotili. V pravotočivé zatáčce, kde byl těsně před tréninkem položen nový asfalt mi to šeredně uklouzlo, ale zvládli jsme to. V samotném závěru nás postihl pomalý defekt pravé zadní pneumatiky, levé zatáčky jedeme volně, poslední ostrou levou už po prázdné. Těžko říct kolik jsme ztratili defektem (5?- 10? sec. nedokážu odhadnout). Každopádně hlavní důvod naší ztráty vidím v pomalém tempu na inertním posypu na začátku RZ.

 

Na RZ5 jste museli odstoupit z dobře rozjeté soutěže, co bylo příčinou vašeho vypadnutí?

Příčinou byla porucha zadního diferenciálu. Od poloviny RZ (letiště na hlavní silnici) se ze zadní části vozu ozývaly duté kovové zvuky. Na jízdních vlastnostech auta jsme dramatickou změnu nepozorovali a spíš jsme mysleli, že jsme špatně upevnili rezervu nebo hever a že nám to tam poskakuje. Bohužel jsme v cíli zjistili, že rezerva i hever jsou pevně na svých místech. Rány ze zadní nápravy se na přejezdu zhoršovaly, proto jsme po konzultaci s mechaniky ze soutěže odstoupili.

 

Jak moc Tě potěšilo že jste pravidelně poráželi vašeho loňského soka v ČMPR Leoše Flídra?

To, že jsme před ním, jsme poprvé zjistili až v seskupení. Protože Leoš není ten, na jehož časy se dívám v cíli RZ jako první. Po odstoupení jsme měli čas detailněji projít výsledky a z dílčích úspěchů mám velkou radost. Protože to zatím vypadá, že neustále zrychlujeme aniž bychom měli pocit, že jdeme více do rizika.

 

Jak celkově hodnotíš vaše vystoupení na Tišnovské rally?

Z Tišnovské rally mám opravdu smíšené pocity. Když začnu od začátku, Honza přijel se sádrou na pravé ruce a psaní rozpisu ve čtvrtek dopoledne mu dělalo velké problémy. Odpoledne mu bylo navíc spatně od žaludku, takže celý čtvrtek nestál za nic. Alespoň, že jsme porazili ty Američany :o). V pátek jsme absolvovali poslední průjezdy a zjistili, že rozpis není moc povedený. V pátek jsme se navíc stěhovali na jinou ubytovnu, protože nám nerezervovali lůžka pro mechaniky a doprovod. Co se týče samotného závodu, jsem spokojený, protože jsme dosahovali slušných časů a stále víme, že máme prostor ke zlepšování. Trochu mne mrzí, že jsme neabsolvovali druhý průjezd Tišnovskou RZ, protože zkušenosti  s průjezdy dlouhých RZ nám zatím chybí. Už teď se těším na další soutěž, měla by to být Kopná.

 

Díky za rozhovor

 

Připravil: Jarda-rs